Hogy Jézus követőjeként mit és hogyan mondjunk Istenről nem hívő ismerőseinknek, arra, bevallom, nem tudok jó receptet írni. Talán nem is lehet néhány támponton kívül mást adni ebben a témában, úgymint: légy alázatos, nyitott, őszinte, ne ítélkezz és ne erőltess – a többit pedig bízd a Mindenhatóra. S bár én magam szívesebben olvasnék egy írást arról, hogy pontosan mit tegyek, mégis, remélem, hogy téged is közelebb visznek a magad válaszához az alábbi pontok, melyeket – e sorok írója szerint – inkább ne mondj, amikor nem keresztyén ismerősökhöz szólsz.
- Hallottál már Jézus Krisztusról?
Nem, még sosem hallottam a világtörténelem leghíresebb alakjáról… Az ok, amiért az ismerősöd nem keresztyén, valószínűleg nem az, hogy még sosem hallott a koncepcióról és Jézus személyéről. Lehet, hogy még nem hallotta a megfelelő vagy meggyőző információkat, az is lehet, hogy nem ismeri a teljes történetet, vagyhogy eddig még sosem gondolkodott el komolyan a témán, de a „hallottál-e már Jézusról?” egyszerűen nem egy jó jégtörő kérdés.
- Csak olvasd el a Bibliát.
Bár teljesen jó szándékú a tanács – mint általában mindegyik pontja ennek a listának – mégsem biztos, hogy bárkit előrevinne. Egy kételkedő, az élet nagy kérdésein gondolkodó nem hívőt ezzel a mondattal csak lerázni, letudni lehet, az pedig nem a legjobb megoldás. Ráadásul a Biblia nem könnyű olvasmány és mindnyájunknak szüksége van segítségre olykor az értelmezésében.
- Tévedsz.
Ez olyasmi, amit gondolhatunk, de nem mindig segít, ha kis is mondjuk. Helyette inkább kérdezzünk és próbáljuk meg megérteni, miért gondolja beszélgetőtársunk azt a világról, amit gondol. És aztán, ha érdekli, akkor meséljük el mi is a saját történetünket. Miért hiszünk Istenben, és mit tett az életünkben, ami miatt keresztyénné lettünk.
- De a Biblia azt mondja….
A Biblia Isten szava. Mi hisszük ezt, de egy nem hívő számára nem jelent meggyőző érvet valami, ami a keresztyénségen belül igen. A bibliai tanításokkal való érvelés már előfeltételezi, hogy elfogadtad a Szentírást, mint igazságot.
- Isten nélkül soha sem tapasztalhatod meg a valódi boldogságot.
Értem a jó szándékot a mondat mögött, és azt is értem, hogy akik elfogadták Jézust megváltójuknak, azoknak valóban van okuk a boldogságra, még a nehéz időkben is, hiszen bizonyosak lehetnek abban, hogy örök élet vár rájuk, és hogy soha nincsenek egyedül. Tényleg csak ezt a boldogságot szeretnék továbbadni. Mégis, ha valakinek, aki történetesen boldognak érzi magát, ezt mondjuk, azzal egyrészt kisebbítjük a boldogságát, másrészt megfosztjuk őt a jogától, hogy saját maga döntse el, boldog-e vagy sem.
+1 „Állatodat más fajtával ne párosítsd! Ne vesd be meződet kétféle maggal! Ne végy magadra kétféle anyagból szőtt ruhát!” (3Móz, 19,19)
Mint azt a fenti példával illusztrálni próbáltam, nem minden bibliai ige alkalmas az evangélium továbbadására. Amúgy is veszélyes dolog a szövegkörnyezeten kívül kezelni a Szentírás részeit. Isten akarata az, hogy az őt követők minél mélyebben és teljesebben ismerjék az egész Bibliát, és tudják azt helyesen alkalmazni. Ez nem erre volt példa.
A lista persze ezzel nem teljes. Ha ki tudnád egészíteni valamivel, hozzászólásban megteheted.
Molnár-Kovács Dorka